Budowanie ściany działowej - jakie materiały wybrać?

Ściana działowa to prosta, a jednocześnie niezwykle praktyczna konstrukcja pozwalają na oddzielenie od siebie poszczególnych pomieszczeń zlokalizowanych w obrębie mieszkania czy biura. Chcąc zadbać o efektywne wykorzystanie ścianek działowych w danej przestrzeni oraz zapewnić najlepsze możliwe właściwości akustyczne, warto postawić na odpowiednie materiały konstrukcyjne. Z czego ściany działowe powinny być zbudowane? Jak łączyć ściany działowe ze ścianami nośnymi? Wyjaśniamy!

Ściany działowe — gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Ściana działowa to rodzaj ściany wewnętrznej stosowanej w budownictwie, która stanowi element niekonstrukcyjny — oznacza to, że nie przenosi ona obciążeń pochodzących z konstrukcji danego budynku. Podstawowym zadaniem ścianki działowej jest funkcjonalne wydzielenie pomieszczeń lub określonych stref znajdujących się w obrębie określonego lokalu. Takie rozwiązanie najczęściej przyjmuje postać przegród odpowiedzialnych za izolację danej części pokoju od reszty dostępnej przestrzeni, które można swobodnie przemieszczać, stawiać i burzyć w zależności od indywidualnych preferencji i wymagań.

Z czego zbudować ścianki działowe?

Budowa ściany działowej nie jest skomplikowanym procesem, ale wymaga zdecydowania się na odpowiednie materiały i produkty pozwalające na stworzenie stabilnej i funkcjonalnej przegrody wewnętrznej. Ściana działowa może być bowiem zbudowania z wielu materiałów konstrukcyjnych o różnorodnych właściwościach, a do najpopularniejszych rodzajów ścian działowych zalicza się:

  • Ściana działowa murowana z cegły

Ściana działowa z cegły to powszechnie stosowane rozwiązanie, które pozwala na wzniesienie konstrukcji o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Postawienie ściany z cegieł przy pomocy zaprawy murarskiej nie jest najprostszym zadaniem, ale pozwala na uzyskanie solidnej konstrukcji odpornej na oddziaływanie dużych obciążeń. Pozwala to na montaż na ścianie działowej sprzętu RTV czy ciężkich obrazów, co nie jest możliwe w przypadku innych materiałów stosowanych podczas konstruowania ścian działowych. Inwestorzy zastanawiający się, czym wygłuszyć ścianę działową z cegły, powinny zdecydować się na wełnę mineralną.

  • Ściana działowa z płyt kartonowo-gipsowych

Płyty kartonowo-gipsowe to sposób na szybkie i tanie wzniesienie ścian działowych. Jednak konstrukcja wykonana przy pomocy tego materiału nie będzie zbyt wytrzymała czy odporna na przenoszenie dużych obciążeń.

    Ściana działowa z betonu komórkowego

Ścianki działowe wznoszone z betonu komórkowego to często stosowane w nowoczesnym budownictwie rozwiązanie, które pozwala na przeprowadzenie szybkiej i prostej budowy, a także uzyskanie solidnej konstrukcji o niewielkiej masie. Postawienie na ścianki działowe wykonane z betonu komórkowego przekłada się na uzyskanie doskonałych właściwości — dobrej izolacyjności akustycznej i cieplnej.

  • Drewniana ściana działowa

Ścianki działowe z drewna doskonale wpisują się w stylistykę współczesnych wnętrz, w których chętnie wykorzystywane są naturalne materiały. Na ich korzyść przemawia łatwość obróbki oraz montażu i demontażu drewnianych płyt czy słupków, a także elastyczność i wytrzymałość drewnianych konstrukcji.

  • Szklana ścianka działowa

Szklane ściany działowe zapewniają uzyskanie solidnej i efektownej konstrukcji, która chętnie wykorzystywana jest przez współczesnych inwestorów. Ściany działowe wykonane ze szklanych elementów sprawdzają się szczególnie dobrze w zaciemnionych przestrzeniach, wymagających doświetlenia. Jednym z wartych polecenia rozwiązań dostępnych na rynku są mobilne ściany działowe ze szkła proponowane przez markę KOMANDOR. Ściany działowe przesuwne KOMANDOR WALLS to efektowny sposób na podzielenie przestrzeni wewnętrznych, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i hotelach, biurach czy przestrzeniach użyteczności publicznej. Postawienie na KOMANDOR ściany mobilne to gwarancja wysokiej jakości i precyzji wykonania, która przekłada się na codzienny komfort.

Budowa ścianek działowych — czym łączyć ścianki działowe?

Decydując się na postawienie ścianki działowej, warto zastanowić się nad sposobem jej montażu. Zdecydowanie najczęściej stosowanym w tym celu rozwiązaniem okazuje się kotwa do ścian działowych wykonana ze stali ocynkowanej, czyli elementu pozwalającego na przewiązane ścian nośnych ze ścianami działowymi. Postawienie na tego typu łącznik do ścian działowych umożliwia wzniesienie solidnej i wytrzymałej konstrukcji, która może być z powodzeniem eksploatowania w danej przestrzeni mieszkalnej czy biurowej.

Other articles