Jak dobrze zaplanować garderobę?

Garderoba jeszcze do niedawna kojarzyła się z podwyższonym standardem mieszkania i nie była zbyt często spotykana w domach. Jednak w ostatnim czasie garderoba znajduje coraz więcej zwolenników i zaczyna stawać się podstawowym pomieszczeniem zarówno w domu, jak i nawet mieszkaniu.

Jeśli również chcemy wydzielić garderobę w naszym wnętrzu, warto przeanalizować kilka kwestii, które pozwolą nam zaplanować przestrzeń w taki sposób, by była jak najlepiej dostosowana do naszych potrzeb.

Wydzielenie przestrzeni

Na początek rozejrzyj się w swoim lokum. Znajdź miejsce, w którym możesz wydzielić powierzchnię nie mniejszą niż 3,5m2, gdyż po zamontowaniu wyposażenia wciąż musi być wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się.

Brak światła słonecznego

Unikaj przestrzeni, które mają duże okna. Światło słoneczne może doprowadzić do nieodwracalnego wyblaknięcia tkanin. Jeśli jedynym miejscem jest akurat to, które jest narażone na promienie słońca, warto zamontować rolety zewnętrzne lub w inny sposób zasłonić okno, by nie uszkodzić ubrań.

Ilość członków rodziny

Zastanów się, czy wszyscy członkowie rodziny będą korzystać z garderoby, którą planujesz. To będzie jeden z warunków, który zadecyduje o niezbędnej ilości miejsca, by pomieścić odzież każdej osoby.

Segregacja ubrań

Sprawdź, jakie ubrania nosisz na co dzień. Jeśli dominują garnitury, sukienki, koszule czy eleganckie spodnie, warto wybrać większą liczbę miejsc wiszących, by nie niszczyły się wśród sterty innych ubrań. Jeśli pracujesz zdalnie i stawiasz na wygodne ubrania domowe, dresy czy legginsy, wybierz więcej półek. Pamiętaj, że ubrania z bawełny, takie jak t-shirty czy ubrania z wiskozy lub lnu są podatne na zagniecenia, dlatego zawieś je na wieszakach. Wtedy będzie łatwiej je wyprasować.

Miejsce na ubrania sezonowe

Gdy nadchodzi jesień, musimy pochować krótkie spodenki, odzież z lnu i letnie sukienki. Miejscem, w którym możemy je trzymać, jest właśnie garderoba. Jeśli często nosisz dłuższe płaszcze zamiast krótkich kurtek, wydziel wieszak na dużej wysokości, a na dole nie stawiaj półek czy szuflad. Takim sposobem płaszcze nie będą w połowie leżeć i nie pojawią się na nich zagniecenia, które mogą być trudne do usunięcia.

Ubrania sportowe

Czy mieszkańcy uprawiają jakieś sporty? Jeśli tak, wydziel miejsce przeznaczone tylko na ubrania sportowe. W zależności od dyscypliny, potrzebne mogą być wieszaki lub pudełka na liczne akcesoria.

Obuwie

Przeanalizuj trzymanie butów w garderobie. Nawet jeśli nie chcesz trzymać w niej każdej pary, jaką masz, to warto zagospodarować miejsce na przechowanie ich. Na pewno będziesz wiedzieć, gdzie je znajdziesz, gdy nadejdzie na nie pora roku lub odpowiednia okazja. Szpilki, które zakładamy tylko na wyjątkowe wydarzenia, warto chronić przed kurzem czy zniszczeniem, by służyły nam przez lata.

Żelazko i deska

Jeśli większość ubrań w garderobie ułożysz na półkach, w momencie, gdy będziesz chciała je założyć, będą wymagały prasowania. Deska jak i żelazko w garderobie będą zawsze pod ręką, co oszczędzi czas na przygotowaniu się do wyjścia lub wyjazdu.

Dekoracje sezonowe

Ozdoby na choinkę, świąteczne dekoracje czy dodatki na domowe przyjęcia nie są nam potrzebne przez cały rok. Warto więc w garderobie mieć miejsce na tego typu rzeczy, by nie musiały zajmować miejsca w innych pomieszczeniach.

Po wzięciu pod uwagę wszystkich tych aspektów, jesteś w stanie oszacować, czy potrzebujesz więcej miejsc na wieszaki, czy może poskładane ubrania. Zastanów się też nad ilością głębokich półek lub miejsca na podłodze, by przechowywać tam pudełka z dodatkami, na przykład szalami i czapkami.

Other articles