Szklane ścianki działowe – zalety i wady

Lekkość, uniwersalność, nowoczesny wygląd – to tylko kilka z wielu cech szklanych ścian działowych, które przyczyniły się do ich ogromnej popularności nie tylko w biurach, ale także w przestrzeni publicznej i prywatnej. Co sprawiło, że tak wiele osób decyduje się na montaż tego systemu? Czy ścianki działowe ze szkła mają jakieś wady? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Szklane ścianki działowe – zalety

Przepuszczanie światła

Szklane ścianki działowe przede wszystkim wyróżniają się tym, że przepuszczają światło. Dzięki temu przestrzenie, w których zostały zamontowane, są zdecydowanie jaśniejsze i przez to wyglądają na bardziej przestronne. Nawet o zmroku lub w potężnym wieżowcu, gdzie do poszczególnych sal nie ma dojścia światła dziennego, ścianki wykonane ze szkła potrafią stworzyć wrażenie rozświetlenia pomieszczenia, co pozytywnie wpływa na komfort pracy i samopoczucie.

Optyczne powiększenie pomieszczenia

Szklane ściany również są w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie, w którym są zamontowane. Przezroczysta tafla jest zdecydowanie mniej zauważalna, przez co przeszklone biuro na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej otwarte i przestronne. Z tego powodu jest to świetny pomysł na aranżację małych pomieszczeń.

Łatwość montażu

Ogromną zaletą szklanych ścian działowych jest łatwość montażu. Służą do wydzielania pomieszczeń i stref, ale nie są elementami konstrukcyjnymi budynku, więc nie mają właściwości nośnych. Oznacza to, że ich usytuowanie nie jest odgórnie narzucone – można stawiać je w dowolnym miejscu. Dodatkowo, ścianki ze szkła można wielokrotnie demontować i montować w innym miejscu. Nie wymaga to dużego nakładu pracy ani specjalnych prac budowlanych, więc można szybko je przenosić w zależności od potrzeby bez marnowania czasu i pieniędzy, tak jakby to było w przypadku stawiania ścianek wykonanych na przykład z płyt gipsowo-kartonowych.

Nieograniczone możliwości personalizacji

Szklane ścianki działowe są tworzone na wymiar, dlatego do każdego klienta podchodzi się indywidualnie. Projekt można maksymalnie dostosować do własnych potrzeb, co jest kolejną zaletą dla wielu osób. Ponadto już gotowe przeszklone ściany można dowolnie ozdabiać za pomocą folii dekoracyjnej. Często stosowanym rozwiązaniem w biurach jest oklejanie szyb folią z logiem lub inną grafiką firmy, co wpływa na jej lepszy odbiór przez przychodzących tam kontrahentów i klientów.

Szklane ścianki działowe – wady

Utrzymanie czystości

Wybierając ścianki działowe wykonane ze szkła, trzeba mieć świadomość, że mogą się szybko brudzić, ponieważ wszelkie smugi i odbicia palców będą na nich widoczne. Na szczęście nie trzeba mieć specjalnych preparatów lub urządzeń do mycia. Do usunięcia zabrudzeń wystarczy zwykły płyn do mycia szyb ze ściereczką lub myjką, więc jedyną niedogodnością może być tylko regularne czyszczenie.

Ograniczona prywatność

Przezroczystość ścian nie tylko wpływa na rozjaśnienie i wizualne powiększenie pomieszczenie, ale również sprawia, że w przeszklonym pomieszczeniu nic się nie ukryje. Cecha ta może być uznana za zaletę lub wadę – to zależy od miejsca wykorzystania takich ścianek oraz sytuacji. Jednak jeśli zależy nam na odgrodzeniu się i zyskaniu trochę prywatności, można zamontować na nich żaluzje, rolety lub mleczną folię. To również pokazuje, że w przypadku szklanych ścianek działowych istnieją niemalże nieograniczone możliwości.

Inne artykuły